Samotny Podróżnik  - siła i przekleństwo SAMOTNOŚCI.  

Samotny Podróżnik  - siła i przekleństwo SAMOTNOŚCI.  

"Człowiek, który idzie przez życie samotnie, może zacząć wszystko dzisiaj; ten, kto podróżuje z drugim, musi czekać, aż ten drugi będzie gotowy " - Henry David Thoreau /XIX wieczny amerykański pisarz i filozof/ 

Samotność staje się jednym z nowych paradygmatów także dla przemysłu hospitality.

Jeszcze boimy się o tym mówić HOTELARZE – ale do dzieła.  

Nie myślę tutaj o samotnych, chorych, starych i wykluczonych ludziach jako gościach hotelowych  – ale o samotności w erze stresów i cyfrowych analfabetów. Samotności młodych i aktywnych zawodowo oraz samotności  trochę starszych szukających innego podejścia do zdrowia. 

Samotności przekutej na zysk. Co to oznacza dla gościnności?

Jakie inwestycje w dziedzinie dobrego samopoczucia singli należy podejmować, a co zostawić w spokoju? Wiedząc, że nasi goście są z nami przez bardzo krótki czas, trudno jest przecież dokonać natychmiastowej, trwałej zmiany.  

Gościnność ma ogromną szansę dotrzeć do tej grupy samotnych ludzi, która jest o wiele większa, niż można sobie wyobrazić. Nie powinniśmy oczywiście organizować wieczorów randkowych w hotelach ale umiejętnie tworzyć miejsca w których ludzie mogą się spotykać i spędzać wolny czas. Dlaczego więc nie mieć dużego wspólnego stołu w restauracji, aby goście mogli zarezerwować i zainicjować ciekawe rozmowy z innymi gośćmi? Lub miejsca na dyskusje, regularne wieczory managerskie przy winie, turnieje gier stolikowych etc.

Media społecznościowe, jak i szybko rosnące grupy fitness, kluby i grupy są sposobem na ucieczkę od epidemii samotności, która szerzy się dziś.

Jesteśmy obecnie ofiarami tej epidemii, coraz częściej postrzeganej jako istotny problem zdrowia publicznego. Większość inteligentnych ludzi zgadza się, że zdrowie i prewencja jest kluczem do rozwiązania rosnących kosztów opieki zdrowotnej.  Niektórzy na samotności ,,przemijającej” już nieźle zarabiają. Badania mówią, że po starcie partnera strona która zostaje na tym padole ma trwającą nawet 3 lata zniżkę formy psychologicznej i fizycznej. Odżywia się byle jak, nie socjalizuje, wspomina, wspomina….. . Jeden z największych producentów żywności dla dzieci w Japonii – Wakado już kilka lat temu wybudował fabrykę w której produkuje wysokiej jakości posiłki w pojedynczych porcjach właśnie dla singli i samotnych seniorów.  

Samotność szkodzi układowi odpornościowemu i stanowi wrota dla pełnego zakresu chorób. Krótko mówiąc, uczucie samotności powoduje większy stres w naszym codziennym życiu.

Wadliwy system medyczny jest jak labirynt, którego nigdy możesz  nie opuścić co dla większości ludzi jest przerażającym zjawiskiem. Przemysł medyczny, ubezpieczeniowy i farmaceutyczny nie zorientowały się, jak zarabiać na zdrowiu. Zarabiają, gdy ludzie są chorzy. Niewiele jest badań dotyczących odnowy biologicznej (kto by zapłacił za te badania?) w porównaniu z ogromną ilością pracy związanej z lekami.  

Więc jaka będzie nowa rola strefy wellness w tym produkcie?

Wellness, jaki znamy w tradycyjnej branży hotelarskiej, jest martwy. I MUSIMY przyjąć jego nowe wcielenie. . Minęły czasy, kiedy wellness był izolowanym wydarzeniem w czterech ścianach spa i centrum fitness. Goście domagają się wellness w punktach gastronomicznych, pokojach gościnnych, miejscach publicznych. A goście Samotni – nawet bardziej. 

Po kilku latach od mówienia na różnych konferencjach o hotelach ,,tylko dla dorosłych” powoli ten temat zakorzenił  się a prekursorzy tego kierunku trzymają się dosyć mocno. Nikt nie zdecydował się na sprofilowanie hotelu tylko dla Singli – ale może taki czas nadejdzie szybciej niż myślimy. 

Żyjemy w czasach, w których szybkość zmian i możliwości, które są obecne pojawiają się w tak szybkim tempie, że nasze poczucie stabilności staje się wyzwaniem. Pracujemy, cieszymy się z tego a jednocześnie myślimy /stresy, stresy …/ o naszych dzieciach - przecież przewidywania mówią o tym, że po 2050 roku nawet 20% ludzkości będzie bezrobotnych przez technologię. Więc co – głodowy dochód gwarantujący tabletkę żywności i kapsułę do spania?

A na koniec wycieczka w innym kierunku. Zapotrzebowanie na energię w ciągu 15 najbliższych lat zwiększy się 3-4 razy globalnie. Spoko – Słońce produkuje ponad 8000 razy więcej energii niż potrzebujemy a ….. najbiedniejsze są kraje, które mają jej najwięcej. I z tym przemyśleniem zostawiam Was na nowy tydzień….  :-) .