Wstęp do projektowania japońskich stref SPA

Japońskie Strefy SPA – interesująca nisza dla poszerzenia oferty ośrodków termalnych, klasycznych parków wodnych lub hotelowych spa.

 

Mamy w Polsce ok. 25 liczących się ośrodków z basenami termalnymi oraz ponad 400 aquaparków i basenów.

W zależności od możliwości portfela inwestora oferują one różne możliwości aktywnego wodnego wypoczynku. ,,Różne” – definiowane przez projekty architektoniczne -  ale w sumie oferujące zbliżony do siebie pakiet usług: strefę basenową /czasami z bąbelkami w jacuzzi i zjeżdżalniami/, strefę saun oraz strefę wypoczynkową. Tak budowane ośrodki wolniej lub szybciej wypełniają się ,,klasycznym” segmentem gościa i zaczynają szukać pomysłów i rozwiązań umożliwiających odświeżenie oferty w celu przyciągnięcia nowych użytkowników.

      Można oczywiście poszerzać ofertę bazując na dotychczasowych atrakcjach np. wprowadzając nowe rozwiązania techniczne do saun /rozwiązania multimedialne umożliwiające dodanie nowych doznań sensorycznych podczas seansu saunowego/, zastępując klasyczne sauny innymi /np. sauny skalne, sauny jadeitowe, red clay, sauny bambusowe, sauny magnetyczne, sauny lawowe, sauny zimne … / czy rozbudowując przy basenach głównych strefę aqua fitness i aqua rehab.

To jeden kierunek - służący przede wszystkim utrzymaniu lub poszerzeniu dotychczasowego segmentu gościa.

Ale można także wybudować zupełnie nową strefę usług dla innego segmentu gościa.

Segmentu który w zasadzie jest obecny zarówno dla ośrodków w miejscu swojego zamieszkania jak i w większości miejscowości wypoczynkowych z rozbudowaną ofertą hotelową. Dla ludzi którzy są w skłonni zapłacić więcej za innego rodzaju doznania spa&wellness. Dla osób które niechętnie lub wcale nie wchodzą do ,,przerobowych” wieloosobowych jacuzzi. Strefy w których liczy się Unikalność i Personalizacja oferty. Strefę którą można wybudować znacznie mniejszymi środkami korzystając częściowo z infrastruktury i możliwości technicznych ,,ośrodka głównego” /bez np. konieczności wykonywania nowego odwiertu termalnego wraz z infrastrukturą czy nowych i kosztownych węzłów cieplnych w standardowych aquaparkach i basenach/. Strefy które długo mogą być świeżym i unikalnym punktem marketingowym danego ośrodka.

Japońska Strefa Łaźni Wodnych

może zostać wybudowana zarówno korzystając z wód termalnych / jako zewnętrzny onsen/ jak również jako tzw. sento czyli łaźnia publiczna /bazując na ogrzewanej wodzie/ lub super sento – łaźnia z dodatkowymi usługami SPA

Główną różnicą pomiędzy europejskim a japońskim podejściem do kąpieli jest jej filozofia.

W Europie minimalizuje się część przygotowawczą przed kąpielą do wymaganych przepisami higienicznymi rzeczy /szafka – szybki prysznic - basen i sauny/.

W Japonii oraz części innych krajów azjatyckich wejście do strefy wodnej jest przeżyciem terapeutycznym i duchowym wymagającym bardzo starannego przygotowania się /co niewątpliwie wpływa też na zwykle sterylną czystość nawet w publicznych łaźniach/.

2png                                               onsen zewnętrzny – zdjęcia JNTO

3png

Wymagane jest kompletne oczyszczenie i umycie ciała przed wejściem do łaźni lub sauny – zwykle siedząc na małych drewnianych ławeczkach lub stołeczkach. Podstawowe wyposażenie łazienki przygotowawczej obejmuje także /w wersji VIP/ różne rodzaje peelingów /można z nich zrobić rodzaj autorskiego zabiegu SPA/, mydła, kosmetyki oraz przybory do golenia. W łaźniach komunalnych dopuszcza się przyniesienie swoich przyborów i ręcznika w celu ograniczenia kosztów dla użytkownika. 

4png

Strefa łaźni

Strefa męska i damska zwykle są rozdzielone od siebie. W innym systemie operacyjnym jedna wybudowana strefa jest udostępniana naprzemiennie.

W strefę łaźni wchodzimy tylko z jednym małym ręczniczkiem służącym do zakrycia miejsc intymnych lub zrobienia z niego małej, zrolowanej podkładki pod głowę podczas przebywania w basenie. Nie jest dopuszczalne namaczanie lub wykręcanie takiego ręcznika w basenie.

Głównym elementem tej strefy jest niewielki  basen/z miejscami do siedzenia lub płytkiego leżenia/ z gorącą wodą /53 – 55oC/ z zalecanym pobytem jednorazowym nie dłuższym niż 15 minut. Dopuszczalne jest także wybudowanie 2-3 innych baseników z różną temperaturą i przechodzenia kolejnego pomiędzy nimi - stopniowo ochładzając się.

 6png

zdjęcie baseniku - Thermae Yu – Shinjuiku – miejski onsen klasy premium 

w wersji japońskich łaźni dla stref hotelowych spa /zabiegi indywidualne/ stosuje się zamiast większych baseników termalnych duże balie oryginalnie wykonane z drewna hinoki /ofuro/.

7png

Po wyjściu z basenu i osuszeniu się większymi ręcznikami gość kierowany jest do strefy wypoczynkowej.  

Mogą być to pomieszczenia z matami tatatmi i małymi poduszkami, relaksacyjne pokoje z akwariami lub małymi ogrodami, podgrzewane sauny kamienne /ganbanyoku/ lub jadeitowe.

 9png

 19png

strefa wypoczynku – Thermae Yu Shinjuku

czasami elementami japońskich spa są także sauny bambusowe

12png

w częściach hotelowych przy pokojach z wannami ofuro zwykle dodatkową ofertę stanowią drewniane wanny furaki /sucha kąpiel w podgrzewanych trocinach i mieszance aromatycznych ziół lub drobnych kulkach glinianych/.

14png

 Przebywanie w japońskich strefach łaźni obowiązkowo kończymy wypijając filiżankę aromatycznej zielonej herbaty. Niektóre z japońskich spa posiadają wydzielone pokoje do ,,ceremonii herbacianych” łącznie z kursami i pokazami komercyjnymi.

16png


7png